Budowa

Jedną z najważniejszych rzeczy przed rozpoczęciem procesu budowy jest sprawdzenie czy dany teren objęty jest aktualnym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP).

Wiąże się z tym UZYSKANIE WARUNKÓW ZABUDOWY:

  1. Jeżeli teren objęty jest MPZP należy w gminie, w wydziale planowania przestrzennego, złożyć wniosek o wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego
  2. Jeżeli plan miejscowy nie obejmuje naszej działki składamy w Urzędzie Gminy lub Urzędzie Miasta wniosek o wydanie warunków zabudowy. W tym celu potrzebujemy: mapy do celów opiniodawczych, które można kupić w PODGiK (w późniejszych etapach będziemy potrzebować mapy do celów projektowych, które wykonuje nasza firma, zalecane jest więc, by zamówić je od razu, pomijając koszt kupna map w ośrodku geodezyjnym) oraz zaświadczenia od doręczycieli mediów (woda, kanalizacja, prąd) o możliwości wykonania przyłączy.

Po uzyskaniu warunków zabudowy przystępujemy do realizacji PROJEKTU DOMU, bądź innej INWESTYCJI:

  1. Wybrany przez nas projektant tworzy projekt domu wraz z jego lokalizacją na działce.
  2. W tym momencie potrzebna będzie wyżej wspomniana mapa do celów projektowych.

Następnym krokiem jest uzyskanie POZWOLENIA NA BUDOWĘ:

Wniosek wraz z niezbędną dokumentacja, czyli: projektem budowlanym w 4 egzemplarzach, w przypadku braku MPZP, decyzją o warunkach zabudowy oraz oświadczeniem o prawie do dysponowania działką w celach budowlanych, składamy do Starosty.

Po uzyskaniu pozwolenia na budowę możemy przystąpić do REALIZACJI BUDOWY:

  1. Pierwszym krokiem jest powiadomienie Starosty o rozpoczęciu prac budowlanych (minimum 7 dni wcześniej) oraz okazanie zaświadczenia od kierownika budowy o przyjęciu obowiązku kierowania budową.
  2. Budowę obiektu rozpoczynamy od wytyczenia w terenie, które wykonuje nasza firma oraz założenia dziennika budowy, do którego dokonujemy wpisu po wytyczeniu.

Pozostaje ostatni etap ZAKOŃCZENIA BUDOWY:
Na 14 dni przed użytkowaniem budynku należy zgłosić w starostwie zakończenie budowy, przy czym musimy posiadać: oświadczenie kierownika budowy potwierdzające wykonanie obiektu zgodnie z projektem, dziennik budowy, protokoły odbioru dostawców mediów oraz mapę z inwentaryzacji powykonawczej budynku i przyłączy, którą również wykona dla Państwa nasza firma.

Podział

Podziały nieruchomości szczegółowo określone są w Ustawie o Gospodarce Nieruchomościami z 21 sierpnia 1997 roku, skąd przytoczymy kilka cennych informacji, a mianowicie:

Rozpoczęcie postępowania

Procedurę podziałową można rozpocząć na wniosek właściciela działki lub wszystkich jej współwłaścicieli, składając go w siedzibie odpowiedniej jednostki terytorialnej, tj. Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy. Do wniosku należy dołączyć:

  • skrócony odpis księgi wieczystej (wydział ksiąg wieczystych w Sądzie Rejonowym),
  • wypis z rejestru gruntów (wydział geodezji Starostwa Powiatowego),
  • kopia mapy ewidencyjnej w 2 egz. (wydział geodezji Starostwa Powiatowego),
  • wstępny projekt podziału sporządzony na mapie sytuacyjno-wysokościowej przez wnioskodawcę lub naszą firmę.

W przypadku pozytywnego zaopiniowania złożonego wniosku oraz stwierdzenia zgodności z ustaleniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub warunkami zawartymi w decyzji o warunkach zabudowy odpowiedni organ wydaje postanowienie, które jest podstawą dla geodety do rozpoczęcia pracy.

Po otrzymaniu POSTANOWIENIA – tworzenie operatu technicznego przez geodetę.

Geodeta po zgłoszeniu roboty geodezyjnej w PODGiK rozpoczyna prace podziałowe, mające na celu stworzenie operatu technicznego, który podlega kontroli inspektora w powiatowej jednostce geodezyjnej. Efektem są dokumenty niezbędne do otrzymania decyzji, które należy złożyć w urzędzie, w którym składaliśmy wniosek o podział.

Do wniosku o wydanie decyzji należy dołączyć:

  • mapy z projektem podziału,
    wykaz zmian gruntowych oraz wykaz synchronizacyjny (najczęściej w formie tabelarycznej na projektach podziału),
  • potwierdzoną kopię protokołu granicznego,
  • potwierdzoną kopię szkicu podziałowego.

Po otrzymaniu DECYZJI – wyniesienie podziału na grunt

Po otrzymaniu decyzji geodeta wynosi na grunt nowe granice, utrwalając w terenie znaki graniczne. Granice okazuje się zainteresowanym stronom, sporządzając protokół graniczny. Od decyzji przysługuje prawo do odwołania w terminie 14 dni od daty jej otrzymania. Uzupełniony o prawomocną decyzję operat techniczny wprowadza się do zasobu geodezyjnego i tym samym kończy się procedura podziałowa.

Ostatecznie bez ingerencji wnioskodawcy lub geodety Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej uzupełnia dane ewidencyjne dla nowopowstałych działek, informuje sąd o zaistniałych zmianach w celu uzupełnienia księgi wieczystej oraz wprowadza odpowiednie zmiany.

W celu sprzedaży lub przepisania działki

Po zakończeniu wyżej opisanego postępowania, właściciel na wniosek może zamówić w Wydziale Geodezji Starostwa Powiatowego (najczęściej w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej), WYPIS I WYRYS – dokument prawny wymagany w kancelarii notarialnej potrzebny do dokonania sprzedaży, bądź przepisania działki (sporządzenia aktu notarialnego).